Souboj o titul "Nejčervenější hvězda 1999"

A Match for a Title "The Reddest Variable in the World 1999"


Cirkulář Medúzy č. 15Motto: Pozorujete WZ Cas nebo RS Cyg? Vadí vám jejich červená barva? Neproklínejte je, jsou horší.

     Zazněl gong. Začíná historický turnaj, který rozhodne o hvězdě, jenž se bude moci honosit titulem Nejčervenější hvězda. Při kvalifikaci sloužily jako hlavní kritéria červenosti B-V index určený družicí Hipparcos a pozvánka pořadetelů (hvězdy s konečnými ID čísly žebříčku MEKA 1998). Po nezajímavých přípravných utkáních, jež odfiltrovala slabochy, nastává první kolo. Do ringu vstupuje jako první poměrně neznámý zápasník UU Aur (B-V = 2,98 mag). Na druhém konci arény se již chystá podstatně známější RS Cyg (B-V = 3,02 mag), kterou velice podrobně známe už z pradávné historie jejího sledování. Rozhodčí odpískává začátek zápasu. Soupeři nejprve opatrně chodí kolem sebe, ale za nedlouho se na sebe vrhnou. Po napínavém a tvrdém boji vítězí o chlup RS Cyg. Před dalším zápasem jí není dopřáno mnoho oddechu, pouze malé oddechnutí v podobě hvězdného větru a krátké vyzkoušení pulzačních schopností. Soupeřem jí je WZ Cas (B-V = 3,05 mag), mezi pozorovateli známa jako Červená bestie. Už pouze tato přezdívka vyvolala na tváři RS Cyg úděs, rychlý úprk směrem k východu byl otázkou chvilky a Červená bestie oslavuje kontumační vítězství. Po drobné pauze a korekci sázek náš turnaj opět pokračuje. WZ Cas se utká s RX Peg (B-V = 3,35 mag), která za sebou nemá příliš zápasů. V žebříčku AFOEV figuruje pouhých 5000 dnů, což je směšné vůči 11 000 dnům u WZ Cas. Nezkušená RX Peg na začátku udělala několik chyb, avšak vypracované svaly nakonec nedovolily Červené bestii vyhrát. Ke konci už zápas nebyl tak napínavý jako ten první, takže několik unavenějších diváků usnulo.
HvězdaB-V
U Cam4,14
RX Peg3,35
WZ Cas3,05
RS Cyg3,02
UU Aur2,98
ST Cas2,63
PZ Cas2,60
SS Sgr2,57
S Cam2,56
Y Per2,51
W Per2,50
V336 Vul2,48
T Per2,28
XX Per2,02
BX Cas1,82
SW Mon1,77

     Zazněly fanfáry. Schyluje se k finálnímu zápasu, jenž rozhodne o novém nositeli titulu Nejčervenější hvězda. I ti nejospaleší diváci se probouzí a začínají fandit svému favoritu. Do jednoho rohu hrdě vyskočí RX Peg, avšak nějaké ty utržené modřiny od WZ Cas trochu snížily její šanci na konečné vítězství. Pořadatelé do této chvíle tajily jméno druhého účastníka dnešního finále. Ten jejich úsilí podporuje a k ringu se blíží zahalen do temného pláště s logem žirafy. Někteří pozornější už možná tuší… Ale pozor, zápasník náhlým trhnutím shazuje svůj plášť a předvádí nám své vypracované červené svaly. Ano, je to U Cam (B-V = 4,14 mag). Jaké překvapení, kdo by to byl tušil, že zápasník dosud bojující pouze v župních přeborech v zahraničí sahá po titulu Nejčervenější hvězda. Na tváři RX Peg všichni vidí znepokojení; určitě netušila, že do finále se dostane outsider. Vtom však zazní gong a všichni diváci ztichnou v očekávání budoucího. RX Peg útočí a všichni v hale vidí, že po vítězství opravdu prahne. Avšak U Cam odvrací hrozbu pro ni tak typickou kontrakcí povrchových vrstev. Protiútok U Cam začíná odfouknutím trochy hvězdného větru. RX Peg uhne trochu do strany. Děje se něco podivného, vše zahalí další zavanutí hvězdného větru z U Cam. Po rozptýlení leží RX Peg na zemi bez hnutí! Vítěz se raduje a předvádí divákům trochu své červené barvy. Pro všechny je ale tak rychlé vítězství překvapením, někteří konspiracionisté hovoří o použití nedovolených neradiálních pulzací. To už ale nikdo nezjistí. Následuje obřadné vyhlášení výsledků a korunovace U Cam na Nejčervenější hvězdu. Jsou však slyšet hlasy, že příště možná přijede nepozvaná T Cnc (B-V = 5,30 mag!!!), což by značně znechutilo nynějšího vítěze.
SouhvězdíPrůměrný B-V
Cas2,14
Cam1,99
Per1,80
Leo1,61
UMi1,54
Aur1,47
Dra1,45
And1,41
Ori1,24
UMa1,21
Cyg1,19
CrB0,97
Oph0,91
     Zápas už skončil, ale všechny poznatky komentátora při něm nebyly využity. Například zjištění, že u pouhých 69 % procent všech hvězd s konečnými ID čísly změřila družice Hippracos barevný index. U některých slabších je B-V index asi velmi podstatný, protože hvězdy byly v oboru B tak slabé, že je ani družice neviděla. Nic neříkajícím číslem je 108,17 mag. To značí součet B-V indexů všech 71 hvězd. Samo o sobě neužitečné, ale umožňuje nám to spočítat průměrný B-V index všech hvězd, který činí 1,52 mag. Další poměrně zajímavou statistikou je průměrný B-V index v jednotlivých souhvězdích. Do statistiky byla zahrnuta souhvězdí s alespoň 2 hvězdami se známými B-V indexy. První příčku obsazuje Cassiopeia s B-V = 2,14 mag (průměr z 5 hvězd). Hlavní zásluhu na tom určitě má WZ Cas, ale průměr výrazně snižuje V615 Cas (B-V = 0,63 mag). Důvodem je také výhodná pola zahrnuta souhvězdí s alespoň 2 hvězdami se známými B-V indexy. První příčku obsazuje Cassiopeia s B-V = 2,14 mag (průměr z 5 hvězd). Hlavní zásluhu na tom určitě má WZ Cas, ale průměr výrazně snižuje V615 Cas (B-V = 0,63 mag). Důvodem je také výhodná poloha v blízkosti Perseova galaktického ramene, kde se nachází spousta starých a nádherně červených obrů. Samotné souhvězdí Persea obsazuje až třetí příčku za Žirafou (Camelopardalis), která má průměrný B-V = 1,99 mag (průměr z 6 hvězd). V tomto souhvězdí se červená hlavně U Cam, ale ani S Cam (B-V = 2,56 mag) nezůstává pozadu. Persea (průměrné B-V = 1,80 mag z 8 hvězd) strhává dolů hlavně symbiotická AX Per (B-V = 0,69 mag).

     Závěrem snad jen rada: Nezlobte se, vždyť červená je hezká barva!


Zpět na seznam článků